سئوالات متداول
 
پرسش : درباره مدیریت اجرایی و MBA کمی توضیح دهید؟
پاسخ : هر دو رشته مبتنی بر کار آفرینی هستند یعنی خروجی آن ها فردی است به نام کارآفرین. کارآفرین به فردی اطلاق می شود که نوآور و خلاق و ایده دار در مورد مسائل مختلف کسب و کار باشد و شناخت خوبی نسبت به کسب و کار داشته باشد . فارغ التحصیل هریک از این دوره به این توانایی ها دست می یابد و می توان گفت که هدف این رشته ها تربیت فردی با این خصوصیات است. این دو رشته شباهت زیادی نسبت به هم دارند، با وجود این تفاوت های ظریفی نیز وجود دارد.
پرسش : تفاوت مدیریت اجرایی با MBA چیست؟
پاسخ : • MBA مبتنی بر کارآفرینی فردی است بدین معنا که فرد کارآفرین برای خود کسب و کار شخصی راه می اندازد (self business ). خروجی دوره MBA کسی است که بتواند کسب و کار شخصی بوجود بیاورد، آن را اداره کند و بتواند آن را توسعه دهد. برای مثال می توان از قلم چی و جوکار به عنوان نمونه های موفق داخلی و بیل گیتس بعنوان نمونه موفق خارجی نام برد. • خروجی رشته مدیریت اجرایی نیز یک کار آفرین است اما اصطلاحا به آن کارآفرین سازمانی می گویند . کارآفرین سازمانی تمام ویژگی های یک کارآفرین را دارد اما لزوما کسب و کار متعلق به خودش نیست. برای مثال می توان از کرباسچی و یا مدیران موفق شرکت های بزرگ خارجی نام برد.
پرسش : بین مدیریت اجرایی و MBA کدام را انتخاب کنیم؟
پاسخ : با توجه به اینکه شباهت این دو رشته بیش از تفاوت آنهاست ، برای انتخاب، تفاوت بین این دو رشته را ملاک قرار ندهید. بلکه ملاک شما دروس امتحانی، شانس قبولی و ظرفیت پذیرش در هر یک از این رشته ها باشد. روی هیچ یک از این رشته ها تعصب نداشته باشید زیرا عملا تفاوت کمی با هم دارند.
پرسش : آیا کسی که MBA بخواند حتما یک Business Man خواهد شد یا کسی که اجرایی بخواند حتما در یک شرکت کار خواهد کرد؟
پاسخ : خیر، هستند کسانی که اجرایی خواندند اما در کسب و کار شخصی بسیار موفق بودند و یا کسانی که MBA خواندند و در حال حاضر از مدیران ارشد سازمان های بزرگ هستند و از وضعیت شغلی خود نیز بسیار راضی اند. به عبارتی می توان گفت لزوما هرکس MBA می خواند Business Man نمی شود و برعکس.
پرسش : مدیریت اجرایی و MBA در واحد های دانشگاهی چقدر متفاوت هستند؟
پاسخ : این دو رشته واحد های درسی بسیار نزدیکی بهم دارند.
پرسش : سابقه مدیریت اجرایی و MBA در ایران چند سال است؟
پاسخ : هردو رشته، رشته های جوانی هستند. باوجود این، مدیریت اجرایی (از سال 74) قدمت بیشتری نسبت به MBA (از سال 80) دارد. اولین دوره MBA دردنیا در دانشگاه وارتون ایالت پنسیلوانیا، 70 سال پیش برگزار شده است.
پرسش : فرق گروه مدیریت اجرایی با دیگر رشته های کارشناسی ارشد چیست؟
پاسخ : گروه مدیریت اجرایی فرقی اساسی با دیگر رشته ها دارد، ماهیتا با دیگر رشته ها متفاوت است. رشته های دانشگاهی اکثرا رشته های دانشی (Knowledge Based ) هستند. همانند تمامی رشته های مهندسی، علوم پایه و ... اما این دو رشته، رشته های مهارتی و کاربردی ( Skill Based ) هستند . بنابراین تفاوت بنیادین این دو رشته با سایر رشته ها این است که آنچه که در این دو رشته می آموزیم عملا یک سری مهارت های کاربردی و ذهنیتی است که برای موفقیت در کسب و کار لازم می باشد.
پرسش : فرق رشته مدیریت اجرایی با دیگر گرایش های مدیریت چیست؟
پاسخ : تمامی گرایش های مدیریت، دانش محور (Knowledge Based ) هستند یعنی تاکید بر دانشی است که فرد باید از آن بهره مند باشد. با وجود این در مدیریت اجرایی ( E-MBA )، تاکید بر مهارت های کاربردی است نه تئوری ها.
پرسش : MBA چه گرایش هایی دارد؟
پاسخ : MBA تقریبا 10 گرایش دارد که تقریبا تمام این گرایش ها را در ایران داریم. این گرایش ها عبارتند از: گرایش مدیریت بازاریابی، گرایش مدیریت استراتژیک، گرایش مالی، گرایش مدیریت سیستم های اطلاعاتی، گرایش مدیریت کارآفرینی، گرایش مدیریت عملیات، گرایش مدیریت منابع انسانی، گرایش مدیریت تکنولوژی، گرایش توسعه سازمانی و گرایش عمومی (بدون گرایش).
پرسش : تفاوت گرایش ها در واحد های درسی چقدر است؟
پاسخ : کلا گرایش برای MBA خیلی مهم نیست. تمام گرایش ها حداکثر در 4 یا 5 درس با هم متفاوتند.
 
1234